ZDE NALEZNETE VEŠKERÉ ČLÁNKY O FEROMONECH

pokud vás feromony zajímají a chtěli by jste o nich vědět něco více, tak se nacházíte na té správné stránce naleznete zde velice zajímavé články o různých studiích a podobně.5 nejčtenějších článků


- Feromony zvyšují sexuální přitažlivost

- Lidské feromony

- Feromon z potu zvyšuje sex-appeal starších žen

- Výběr sexuálního partnera určují i vůně

- S chemii na samičku od MUDr. Miloslav Skřivánek, sexuolog


Nobelova cena za odhalení vnímání pachů putuje do USA

Američtí vědci Richard Axel a Linda Bucková dostali Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii za rok 2004. Oznámil to v pondělí ve Stockholmu Nobelův výbor. Američtí vědci byli oceněni za své práce týkající se olfaktorického (čichového) systému.

Oba vědci objasnili, která skupina genů řídí vnímání pachů. Čichový systém savců rozlišuje velké množství různých pachových molekul. Ty jsou detekovány čichovými buňkami a tříděny v čichovém epitelu, kde prochází sedmi vrstvami různých bílkovin. Celý systém vnímání pachů je podle vědců řízen 18 různými členy extrémně velké skupiny genů.

Osmapadesátiletý Axel a o rok mladší Bucková tak přispěli k pochopení toho, jak člověk rozpoznává až 10 tisíc různých vůní a dokonce si na ně dokáže vzpomenout. Pokusy dělali oba vědci na myších.

Geny popsali společně už v roce 1991, poté je zkoumali každý zvlášť. Přišli mimo jiné konkrétně na to, že skupina čichových receptorů patří k receptorům sdruženým s G-proteiny (takzvané GPCR).

Podobný princip u všech smyslů
Tyto obecné principy, které Axel a Bucková objasnili ve fungování čichového systému, se dají aplikovat i na další smysly. Letošní nositelé Nobelovy ceny za lékařství také nezávisle na sobě zjistili, že molekuly, které ovlivňují zvláště u zvířat různé sociální chování, tzv. feromony, souvisí s dvěma dalšími rodinami GPCR umístěnými v jiné části nosního epitelu.

Axel, jenž se zaměřuje na studium smyslových receptorů a jejich organizaci v lidském mozku, je členem Národní akademie věd, Americké filozofické společnosti či Americké akademie věd a umění. Vědec obdržel řadu prestižních ocenění, mezi jinými i The Perl/UNC Neuroscience Prize společně s doktorkou Buckovou.

Bucková získala Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii jako první žena od roku 1995, kdy byla oceněna německá bioložka Christiane Nüssleinová-Volhardová. Celkově je pak od roku 1901, kdy premiérově "zvítězil" Němec Emil von Behring, sedmou ženou.

Oba vědci si rozdělí částku 10 miliónů švédských korun (asi 35 miliónu Kč). Loni se z ceny radovali za objevy v oblasti magnetické rezonance americký chemik Paul Lauterbur a britský fyzik Peter Mansfield.

Novinky, ČTK, DPA
7.06.2013 - 22:20

zdroj: www.novinky.cz/zahranicni/41194-nobelova-cena-za-odhaleni-vnimani-pachu-putuje-do-usa.html